dikey dansDikey Dans Nedir

Dikey dans ilk kez Amerika'da 1970'lerde ortaya çıkan modern dansın bir alt türüdür. koreografi dansçıların boşluğu 3 boyutlu olarak keşfetmelerine sağlayan tavana asılı techizat içerir. Yatay hareket yollarının yanısıra dikey hareket yollarnı da içeren bu teknik yeniliklere ve hareket zenginliğine sağlar.

Projenin amacı :

Yurt dışında birçok örneğini gördüğümüz, profesyonel anlamda eğitimin verildiği okullar, bu alanda uzmanlaşmış dansçılar ve eğitmenlerin bulunduğu Vertical Dance 'ipte dans', Türkiye 'de İple Erişim (Endüstriyel Dağcılık) alanlarından biridir. Tırmanış sporunu; dans -estetik - eğlence ile birçok branşın bir araya gelmesi gösteri sanatları ve eğlenerek fiziksel kapasiteyi artırmanın bir başka yolunu sunmayı amaçlar.

Hedef Kitle

7'den 70'e Sedanter, amatör ve profesyonel anlamda tüm kesime hitap etmektedir.

Uygulama Yeri :

Kapalı alanlar ( spor salonlari, avm 'ler, gösteri merkezleri..),ve açık alanlar (park ve bahçeler, yüksek binalar, kuleler..)

Projenin Gerekçesi:

Günümüzde spora yeni bir varyasyon kazandırmanın en güvenli yolunu bulup, bunu en eğlenceli halde sunmanın, en önemlisi de sunumun tüm kesime hitap etmesini sağlamaktır. Profesyonel kesime sunumu ise, görsel sanatların bu alandaki açığını kapatırken, dağcılık alanındaki çalışmaları kapalı spor salonlarında en ince ayrıntısına kadar işleyip, kondisyon, teknik ve koordinasyonun bu yolla artırılmasını sağlamaktır.

Projenin içeriği ve işleyişi :

Sigortalı uluslararası iple erişim teknisyenliği belgesi olarak bilinen İRATA ve SPRAT sertifikalı çalışanlar ekte belirtilen daha önce belirlenmiş kurulumu ve denemesi yapılmış parkurları, alana kurma yetki, bilgi, beceriye ve sorumluluğuna sahiptirler.

Sistemlerin kurulması, denenmesi ve gerekli önlemlerin alınması dilimini içermektedir ( çevresel faktörlere göre zaman dilimi değişebilmektedir ) Parkurların hazırlanmasından sonra isteyen herkes, eğitmenlerimiz ve teknisyenlerimiz eşliğinde, istasyonları deneyebilir. Uzmanlık alanımız olan iple erişim ve dağcılık tekniklerinin birleşiminden faydalanarak estetik bir gösteri ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Kullanılacak iple erişim sistemlerinin uygulanmış olduğu youtube linkleri ve fotoğrafları ile birlikte her istasyonda bağlantı materyalleri ve sıralaması, aşağıdaki gibi olacaktır.

1. İstasyon ( Örnek fotoğraflar)

1. İstasyon youtube linkleri
https://www.youtube.com/watch?v=WWL32RwCoTw
https://www.youtube.com/watch?v=Sm0Ny_LcCAY
https://www.youtube.com/watch?v=SUFbXikUNzM&spfreload=10

istayson1 1istasyon1 2

istasyon1 3

 

2. İstasyon ( tahterevalli )

Bu istasyon isminden de anlaşılacağı gibi makara ile ikiye bölünen yukarıdaki bağlantı sisteminden iki ucunda birer dansçının yer alacağı ip sarkmaktadır…
2. İstasyonu aşağıdaki linkten detaylı inceleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=1FXtHl8WCQ8

istayson2 1

istasyon2 2

 

3. İstasyon ( Snackline )

http://www.rugbyturkiye.net/v2/slackline/
Öncelikle kelime anlamı olarak da bakacak olursak bize az çok fikir vereceği üzere “slackline” denilen şey gevşek bir hat olarak tanımlanabilir, “slacklining” eylemi de bu gevşek hattın üzerinde yürüme eylemine verilen addır.
Salonda uygun alanlara farklı malzemelerle üzerinde yürünebilecek hatlar açılacaktır.

istayson3 1istayson3 2

istasyon3 3

 

4. İSTASYON ( UÇUŞ EFEKTİ )


Sinema, televizyon ve reklam sektörleri başta olmak üzere aslında farkında olmadan izlediğimiz bir istasyon Süpermen ve Örümcek Adam gibi filmlerde kullanılan istasyon ile ilgili video ve fotograf linkleri aşağıdaki gibi.

istasyson4 1istasyon4 2

istasyon4 3

5. İSTASYON (Aerial Dans )


Birinci istasyonda kullandığımız sisteme kalın ip ve kumaş bağlanarak yapılan dans türünde, çalışma alanının altında mutlaka kalın,yumuşak jimnastik süngerleri konulmalıdır.

istasyon5 1

Hakkımızda

Endüstriyel dağcılık hizmetleri kapsamında tüm çalışanlarımız Uluslararası IRATA ve SPRAT belgelerine ve eğitimlerine sahiptir. Devamını oku

İletişim

  • Tel : +90 551 446 60 99
    E-mail : info@akcadagipleerisim.com
    Adres : Eğitim mah. Postane sk. Kadıköy/İST