rigging 5Rigging - Sahne hizmetleri

Rigging, kelime anlamı olarak ağır objeleri çeşitli özelleşmiş ekipmanlar kullanarak standartlara uygun şekilde kaldırmak ve asmak anlamında kullanılır. Rigger ise bu işleri yapan kişiye verilen isimdir. Bu özelleşmiş işin Türkçe karşılığı olmadığından, rigging ve rigger kelimeleri olduğu gibi kullanılmaktadır. Ülkemizde hızla artan gösteri merkezleri, boyutları büyüyen sahneler, ağırlığı artan ses ve ışık sistemleri Türkiye’de de “rigger” ihtiyacını zorunlu kılmıştır.
Asım operasyonları bünyesinde tasarım, mühendislik, yük kaldırma teknikleri, sahne bilgisi ve düşüş durdurma sistemlerini barındırır. İşin niteliği sorumluluk bilinci, standartlar, teknik bilgi, sürat ve emniyettir. Asılan tonlarca değerli malzeme ve onca değerli malzemenin altında performans sergileyen dünya çapında sanatçılar ve bu şovları izlemeye gelen çok değerli izleyicilerin emniyeti, çatıyı kuran ve tüm bu yükleri çatıya asan riggerların sorumluluğundadır. Bu büyük sorumluluk sebebiyle rigging, ses ışık teknisyenlerinin değil, gerekli eğitimleri almış, gerekli bilince ve tecrübeye sahip, standartların farkında olan rigger’ların işidir.

Yük kaldırma ve montaj hizmetleri

Sahne ve gösteri dünyasının ihtiyaçları dışında, her türlü sektör için motorlu kaldırma sistemleriyle ağır objelerin kalıcı veya geçici olarak yerinin değiştirilmesi, yerine çıkartılması ve monte edilmesi hizmetleri firmamız tarafından verilmektedir.

Bu hizmet kolunun örnekleri arasında spor salonlarında skorbord’ların taşınması, binalarda asansör kapısından sığmayan objelerin hol boşluğundan üst katlara çekilmesi ve görüntü sistemlerinin bina cephelerine kaldırılması ve montajı sayılabilir.

Hakkımızda

Endüstriyel dağcılık hizmetleri kapsamında tüm çalışanlarımız Uluslararası IRATA ve SPRAT belgelerine ve eğitimlerine sahiptir. Devamını oku

İletişim

  • Tel : +90 551 446 60 99
    E-mail : info@akcadagipleerisim.com
    Adres : Eğitim mah. Postane sk. Kadıköy/İST