Dağcılık Eğitimi

Geleceğin Usta Dağcıları Yetişiyor

Pendik Belediyesi Yaz Spor Okulu bünyesinde öğrencilere tırmanış eğitimi verilmeye başlandı. Bu amaçla Sülüntepe Spor Kompleksi içinde kurulan tırmanış duvarında 7-12 yaş arası çocuklar uygulamalı bir şekilde güvenli tırmanış tekniklerini öğreniyor. Ücretsiz olan kursla ilk etapta 30 kız ve erkek öğrenci heyecan dolu spora adım attı.

Eğitim verdiği spor dallarına sürekli yenilerini ekleyen Pendik Belediyesi, dağcılık sporunu sevdirmek amacıyla Yaz Spor Okulu’nda tırmanış kursu başlattı. Bu amaçla Sülüntepe Spor Kompleksi içinde tam donanımlı ekipmanları ile hizmet verecek özel bir tırmanma duvarı kuruldu. En kaliteli malzeme kullanılarak inşa edilen tırmanma duvarı, ileride dağcılık sporuna temel oluşturmak üzere uzman eğitmenler eşliğinde çocuklara emniyetli tırmanış tekniklerini öğretmeyi amaçlıyor.

Yoğun ilgi var

Haftada iki gün antreman yapan kız ve erkek öğrenciler, büyük bir hevesle tırmanışın temel kurallarını öğrenerek uygulama yapıyor. İlginin yoğun olduğunu söyleyen tırmanış eğitmeni Musa Çinkılıç, “Umduğumuzdan daha fazla talep oldu. Çocuklar çok hevesli. Bir sonraki gelişlerinde arkadaşlarını da getiriyor. Önce malzemeleri tanıyıp, düğüm, emniyetli tırmanış, lider tırmanış eğitimleri alıyorlar. 32 saatlik eğitim sonunda kapalı ortamda gördüklerini gerçek ortamda uygulamaları için bir de doğa gezisi planlıyoruz” dedi.

7 metre yükseğe tırmanıyorlar

Özel doku kaplamalı tırmanma duvarı, 7 metre yükselliğinde, 11 metre eninde yapıldı. Yan kaplamaları ile birlikte 87 metrekare büyüklüğündeki tırmanma alanında 500’e yakın tutamak, 1500’den fazla da tutamak deliği yer alıyor. Kullanılan bütün malzemeler çift emniyetli ve kendinden otomatik kilitli olarak güvenli tırmanış yapılmasını sağlıyor.

Kişisel gelişime pek çok faydası var

El ayak koordinasyonunu en iyi sağlayan sporlardan biri olan tırmanış sporunun sırt kaslarının gelişmesinden boyu uzatmasına kadar pek çok faydası bulunuyor. Ayrıca çocukların yükseklik korkusunu yenmesine, kendisine güvenmesine ve biri tırmanış diğeri emniyetçi olmak üzere iki kişiyle gerçekleştirildiği için yardımlaşma ve uyum duygularının gelişmesine katkı sağlıyor.