Dikey Dans

Özgürlüğünün ve Estetiğin Dansla Buluşması

Videoyu oynat

Dikey Dans Nedir?

Dikey Dans (Vertical Dance), ilk kez Amerika’da 1970 yıllarında modern dansın bir alt türü olarak ortaya çıktı. Dansın kalıplara sığmadığını mükemmel bir şekilde göstermektedir.  Yatay dikey hareket olanaklarını da kapsayan bu dans özgürlüğünün yanında estetik çeşitliliği ve zenginliği destekliyor. Tavana asılı tırmanış ekipmanları aracılığıyla hazırlanan istasyonlar, katılımcıların boşluğu 3 boyutlu olarak keşfetmelerine olarak sağlar. Yurt dışında birçok örneğini gördüğümüz Dikey Dans’ın profesyonel anlamda eğitimlerinin verildiği stüdyolar bulunuyor. Bu alanda uzmanlaşmış eğitmenlerin bulunduğu, sertifikalı uluslararası bir eğitim sistemi oluşumu da ülkemizde hızla yayılmakta. Dikey dans spora yeni bir bakış ve boyut ekliyor. Bu yeni bakışın merkezinde ise sporu daha eğlenceli hale getirmek ve farklı branşlar ile kombinasyonlamak bulunmaktadır. Eğlenerek fiziksel ve mental kapasiteyi artırmanın alternatif yolunu sunmayı amaçlar. İlgi çekici bu alanda profesyonel çalışmalar yapmak. Bu çalışmaları yazılı, sözlü ve sosyal medya araçları aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaştırmak niyetindeyiz. Dikey Dans, Türkiye ‘de Tırmanış Sporu ve İple Erişim (Endüstriyel Dağcılık) sektörünün bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu alanda yapılan her ilgi çekici faaliyet iş güvenliği ve yüksekte çalışma konularında farkındalığını ve bilinirliğin artmasına dolaylı olarak katkıda bulunacaktır.

HEDEF KİTLE
Spor gerek performans, gerek rekreatif, gerekse de sağlıksal boyutu ile insan yaşantısının vazgeçilmez bir parçasıdır. Dikey Dans etkinliklerinde güvenlik ilk sırada ve planda olduğu için her yaş grubuna uygundur. Amatör ve alanında profesyonel olan herkese hitap etmektedir.

UYGULAMA ALANI
Dikey dans hareket ve boyut özgürlüğünün yanı sıra uygulama alanı konusunda da özgürlükler sunar. Dağ yamaçları, köprüler, yüksek binalar, kuleler olabileceği gibi gösteri merkezleri, spor salonları ve alışveriş merkezleri de uygulama alanı kapsamına girer.

PROJENİN GEREKÇESİ
Dikey dans kısa zamanda eğlenerek hem fiziksel kapasitelerini arttırmak isteyenlerin hem de gösteri sanatları alanında farklı projelere imza atmak isteyenlerin tercihi olacaktır. Dikey dans monoton, motive etmeyen günümüz fitness anlayışına yeni bir yaklaşım getirmektedir. Spor branşları başta olmak üzere farklı sahne sanatlarına büyük katkı sağlar. Sporcu ve sanatçıların dikey hareket özgürlüğüne sahip olmaları, yaratıcılıklarının ön plana çıkarmasına ve mental güçlerini arttırmalarına katkı sağlamaktadır. Profesyonel gösteri ve spor sanatlarının bu alandaki açığının kapatılmasıhedeflemektedir. Profesyonel dansçıların boşluğu 3 boyutlu keşfetmelerine olanak sağlamak performanslarında daha fazla yaratıcılığa teşvik etmektedir. Dikey Dans alanındaki çalışmaları kapalı spor salonlarında uygulayıp, kondisyon, teknik ve koordinasyonun artırılmasını sağlar.

UYGULAMA (İŞLEYİŞ)
Uluslararası iple erişim teknisyenliği belgesi olarak bilinen IRATA ve SPRAT ve
yüksekte çalışma sertifikasına sahip iple erişim teknikerleri olan çalışma ekibimiz, ekte belirtilen kurulumu ve denemesi yapılmış parkurları, alana kurma deneyimi, yetkisi ve sorumluluğuna sahiptirler. Sistemlerin kurulması, güvenli çalışma standartlarına sahip olmalıdır. Denenmesi ve diğer farklı güvenlik önlemlerinin alınması kurulacak alandaki çevresel etkenlere göre farklılıklar göstermektedir.
Parkurların güvenliğinin test edilip onaylanmasından sonra isteyen herkes, eğitmenler ve teknisyenler eşliğinde, istasyonları deneyebilir.
Uzmanlık alanımız olan Rekreasyon, İple Erişim ve Dağcılık tekniklerinin birleşiminden faydalanarak bu estetik spor branşının ülkemizdeki tüm etkinliklerini tek çatı altında güvenli bir şekilde buluşturmayı planlıyoruz… Kullanılacak iple erişim sistemlerinin uygulanmış olduğu her istasyon bağlantı materyalleri ve sıralaması, uluslararası standartlara uygun olacaktır. Dikey Dans, Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu Rekreasyon Bölümü öğrencileri, Elif Çinkılıç, Şenol Yıldız, Elif Aktaş, Ali Yenipazar ve Beyza Nur Yumuk’un, Murat Şen danışmanlığında yaptıkları bir okul bitirme projesinin konu başlığıdır. Dikey Dans Türkiye Ekibi, GD Academia d’Sport Spor Salonu olmak üzere birçok farklı konumda ve etkinlikler aracılığı ile çalışmalarını devam ettirmektedir